Професійно-технічне училище №4

м.Бердичева

Монтажник санітарно-технічних систем
і устаткування; Газозварник

На базі 9 класів. Термін навчання 3 роки

7136 Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування 

2-й розряд

Завдання та обов’язки

Виконує найпростіші роботи під час монтажу та ремонту систем центрального опалення, водопостачання, каналізації та водостоків. 

Повинен знати: види та призначення санітарно-технічних матеріалів та устаткування; сортамент труб, фітингів, фасонних частин, арматури та засобів закріплювання; призначення слюсарних інструментів; способи вимірювання діаметрів труб, фітингів та арматури. 

Приклади робіт

Сортування труб, фітингів, фасонних частин, арматури та засобів кріплення. Підготовляння допоміжних матеріалів (лляного пасма, сурику, розчину тощо). Встановлювання прокладок. Комплектування згонів муфтами та контргайками, болтів – гайками. Установлювання і знімання запобіжних пробок і заглушок на трубах. Транспортування деталей трубопроводів, санітарно-технічних приладів та інших вантажів. 

3-й розряд

Завдання та обов’язки

Виконує прості роботи під час монтажу та ремонту систем центрального опалення, водопостачання, каналізації, та водостоків. 

Повинен знати: види основних деталей санітарно-технічних систем, з’єднань труб і кріплення трубопроводів; призначення, будову й особливості монтажу систем центрального опалення, водопостачання, каналізації, газопостачання та водостоків; способи свердління і пробивання отворів під час прокладання трубопроводів; правила транспортування та поводження з балонами з киснем та ацетиленом; правила користування механізованим інструментом. 

Приклади робіт

Скручування та збирання простих вузлів. Збирання фланцевих з’єднань. Розбирання окремих вузлів трубопроводів (під час монтажу). Установлювання і закладання кріплення під прилади і трубопроводи. Свердління або пробивання отворів у конструкціях. Закладання розтрубів чавунних трубопроводів. Нарізування різьби на трубах вручну. Комплектування труб і фасонних частин стояків. Установлювання ручного преса для обпресування систем. Від’єднання чавунних котлів від трубопроводів. Обрубування кромок швів жаротрубного котла з наступним підварюванням. Очищання секцій чавунного котла ззовні й усередині з промиванням. Зрубування заклепок жаротрубного котла з вибиванням їх. Замінювання манжет унітаза.

7212  Газозварник 2-го розряду

Завдання та обов’язки.

Прихвачує деталі, вироби з невідповідальних конструкцій в усіх просторових положеннях зварного шва. Готує з’єднання під зварювання та зачищає шви після зварювання. Готує газові балони до роботи. Обслуговує газове зварювання простих деталей, вузлів та конструкцій з вуглецевих сталей в нижньому та вертикальному положенні зварного шва. Наплавляє прості невідповідальні деталі. Усуває раковини та тріщини наплавленням в простих відливках. Підігріває конструкції та деталі під час плавлення.

Повинен знати: основи знань про будову та принцип роботи газозварювальних апаратів, газогенераторів, кисневих та ацетиленових балонів, редукованих приладів та зварювальних пальників, які обслуговує; види зварних швів та з’єднань; підготовку простих виробів до зварювання; типи розділів та позначення зварних швів на кресленнях; правила поводження та основні властивості газів та рідин, які застосовує під час зварювання; причини виникнення дефектів під час зварювання; характеристику газового полум’я, кольору фарбування балонів, будову комунікацій подавання газів до місця споживання та правила приєднання до них.

Вимоги до професійної кваліфікації: газозварник 3-го розряду

Завдання та обов’язки. Виконує газове зварювання середньої складності вузлів, деталей та трубопроводів з вуглецевої та конструкційної сталі та простих деталей з кольорових металів та сплавів в усіх просторових положеннях зварного шва, крім стельових. Усуває раковини та тріщини в деталях та вузлах середньої складності наплавленням. Наплавляє твердими сплавами прості деталі. Виконує попереднє та супутнє підігрівання під час зварювання деталей з додержанням заданого режиму.

Повинен знати: будову газозварювальної апаратури, яку обслуговує; будову зварних швів та способи їх випробування; основні властивості металів, які зварює; правила підготовки деталей та вузлів під зварювання та наплавлення; правила вибору режиму нагрівання металу залежно від його марки, товщини; причини виникнення внутрішніх напруг та деформацій в виробах, які зварює, та заходи їх запобігання; основні технологічні прийоми зварювання та наплавлення деталей зі сталі, кольорових металів та чавуну.